در طی سالیان گذشته تاثیرات تکنولوژی بر زندگی افراد انکار ناپذیر بوده است. از پیدایش کامپیوترهای رومیزی و سپس اینترنت بیسیم و لپ تاپ ها و اکنون گوشی های هوشمند سبب تاثیر کار و زندگی مردم شده است.

امروزه گسترش نرم افزار های مختلف از جمله فوتوشاپ، آفیس، اتوکد و… سبب افزایش سرعت و راحتی در انجام کارها شده است. اما این راحتی مشکلی ایجاد میکند که آن کاهش خلاقیت است و ذهن انسان با قرار نگرفتن در چالش ها کم بازده میشود. به همین دلیل بسیاری از کارشناسان بر این باورند که شیوه های قدیمی بسیاری اوقات کارساز است. یکی از این شیوه های قدیمی استفاده از قلم و کاغذ می باشد.(قلم استایلوس و تبلت شامل نمی‌شود!). در ادامه دلایل مختلف استفاده از قلم و کاغذ در افزایش خلاقیت و بهره‌وری را میشماریم:

1. وسایل دیجیتالی سبب حواس پرتی میشوند

خلاقیت زمانی ایجاد میشود که ذهن درگیر چندین مسئله هرچند کوچک نباشد. وقتی شما از گوشی و تبلت استفاده میکنید ذهن شما درگیر پیام ها و نوتیفیکشن ها و آپدیت ها میشود و این قطره های به ظاهر کوچک سبب دریایی از حواس پرتی خواهد شد.

2. نوشتن با دست باعث تصویرسازی ذهنی میشود

بر اساس تحقیقاتی که در مجله فوربس نیز منتشر شده است نشان میدهد که نوشتن با دست سبب فعالیت بخشی از مغز میشود که به تصویرسازی مربوط است که این امر در تایپ کردن روی نمی‌دهد. همچنین نوشتن با دست سبب آرامش بیشتری خواهد شد.

3. نوشتن و رسم کردن با دست سبب افزایش تمرکز میشود

تاثیرات تکنولوژی روی ما ممکن است باعث فریب خوردنمان شود که میتوانیم ایده های بزرگ را به سرعت به حقیقت تبدیل کنیم. مقاله دکتر کلودیا آگوریر عصب شناس بیان میکند:”بزرگترین مزیت در مورد نوشتن با دست این است که ذهن آن را مهمترین فعالیت در نظر میگیرد و تمرکز ییشتری ایجاد میشود.”

4. افزایش یادگیری

تحقیقات دانشگاه پرینستون و UCLA نشان میدهد دانشجویانی که نت برداری میکنند بهتر یاد میگیرند. این کار سبب میشد که ذهن بتواند مسائل را به راحتی دسته بندی کند و به سرعت به یاد بیاورد.

5. وقتی با دست می نویسید ایده های بیشتری به ذهنتان میرسد

تحقیقات دانشگاه واشینگتن نشان میدهد کودکانی که متن را با دست مینویسند نه تنها کلمات بیشتری یاد میگیرند بلکه ایده های بیشتری نیز بروز میدهند.

6. با دست نوشتن شما را باهوش تر میکند

این مورد ممکن است کمی اغراق آمیز به نظر برسد اما روانشناسان مزیت های بسیاری را در نوشتن و رسم کردن با دست بیان کرده اند که مانند تاثیر موسیقی بر ذهن انسان بر شمرده اند.(+)

7. کاغذ ها دکمه “حذف” ندارند

وقتی شما با دست می نویسید یا چیزی را رسم میکنید ممکن است خوش شانس باشید و در همان بار اول به ایده‌تان برسید. اما اگر روی نوشته یا شکل خود خط بکشید روی حافظه بلندمدتان تاثیر گذاشته اید که این امر از تنبلی و فرسودگی ذهن جلوگیری میکند. اما همین کار با استفاده از کامپیوتر و دکمه حذف چنین دستاوردی را ایجاد نمی‌کند.