برای مقایسه اینکه کدامیک از موتورهای کاربراتور یا انژکتور عملکرد بهتری دارند ابتدا لازم است از طرز کار این موتورها آگاه شویم.
عملکرد بهتر موتورهای کاربراتور یا انژکتور بستگی به میزان سوختی دارند که آنها وارد سیلندرهای موتور می کنند. موتورهای کاربراتور و انژکتور هردو با وارد کردن هوا و سوخت به داخل سیلندر باعث ایجاد حرکت میشوند.

موتورهای کاربراتور

کاربراتور دارای مسیرهایی است که از طریق آن سوخت وارد محفظه احتراق میشود و میزان این سوخت وارد شده بستگی به مقدار هوایی دارد که میتواند وارد سیلندر شود. بزرگترین مسئله ای که اینجا پیش می آید این است که کاربراتور نمی تواند میزان ورود جریان هوا به هر سیلندر را بسنجد تا به آن میزان سوخت را وارد کند و نسبت سوخت و هوا مقدار مناسبی نخواهد بود و این نسبت تقریبی است. به هرحال موتورهای کاربراتور قدیمی تر از انژکتور هستند و هم اکنون در اغلب موتورسیکلت ها استفاده میشود. همچنین کاربراتور از لحاظ نصب ساده تر و ارزان تر است اما هیچ سیستم الکتریکی به آن متصل نیست و سیستم بازگشت سوخت نیز ندارد.

 

فرآیند موتور کاربراتوری

موتورهای انژکتور

در موتورهای انژکتور دو نوع سیستم تزریق سوخت وجود دارد: سیستم سوخت رسانی مستقیم و سیستم سوخت رسانی غیر مستقیم.
سیستم سوخت رسانی غیر مستقیم پراستفاده ترین روش است ولی سیستم سوخت رسانی مستقیم جدید ترین نوع سوخت رسانی می باشد که توسعه پیدا کرده است. این سیستم برای موتورهای چهار و دو زمانه طراحی شده و بزرگترین مزیت این سیستم (مستقیم) این است که مقدار سوخت و هوا بر اساس مقدار نیاز خودرو اندازه گیری شده و به داخل سیلندر هدایت شود. این اندازه گیری از طریق بورد ECU  خودرو محاسبه میشود. انجام این محاسبات سبب افزایش قدرت و عملکرد موتور و همچنین کاهش مصرف سوخت و آلایندگی خواهد شد.

فرآیند موتور انژکتوری

کدام بهتر است؟

واضح است که تولیدکنندگان خودرو به دلیل آلایندگی بیشتر موتورهای کاربراتوری دیگر مایل به استفاده از این نوع موتورها نیستند. همچنین موتورهای انژکتوری در مقایسه با کاربراتوری سبب افزایش قدرت موتور به میزان 10 اسب بخار خواهد شد. موتورهای انژکتوری به لحاظ کاهش ارتعاشات و ضربه های موتور بهترین گزینه از لحاظ عملکرد محسوب میشوند و مناسب برای خودروهای آف رود می باشند. اما باز هم باید گفت که انتخاب نوع موتور بستگی به نوع جاده و نوع وسیله نقلیه دارد.

 

منبع: carsdirect