شاید شما در برخی فیلمهای علمی تخیلی افرادی را دیده باشید که از نوعی اسکلت پوشیدنی استفاده می کنند. مثلا در فیلم Elysium شخصیت مت دیمون نوعی اسکلت پوشیدنی داشت که بدنش را قدرتمند تر و سریعتر از حد معمول می کرد. اسکلت های پوشیدنی دستگاه هایی هستند که بصورت خارجی پوشیده میشوند و سبب افزایش قدرت و سرعت فرد خواهند شد. این تکنولوژی فقط در فیلم های علمی تخیلی نیست؛ اینها وجود دارند و بصورت تجاری هم درآمده اند. این دستگاه ها قدرت بدنی افراد را افزایش داده و یا میتوانند در حرکت کردن افراد معلول کمک کنند و حتی در توانبخشی افراد مجروح یاری برسانند.

 

0b2wvqea3sjvctug0bdftt3b5bue

هرساله 15 میلیون نفر از مردم جهان دچار سکته مغزی میشوند و فقط 10 درصد از آنها بطور کامل درمان میشوند و بقیه افراد دچار اختلالات حرکتی و ناتوانی های شناختی میشوند. قربانیان سکته مغزی میتوانند مهارت هایی که از دست داده اند را دوباره فرابگیرند و یا راه های جدیدی را برای جبران آن مهارت از دست رفته برگزینند. موثرترین روش بازیابی مهارت پس از سکته مغزی ورزش درمانی است اما تعداد افراد کارآزموده برای بهیاری و حمایت این افراد از طریق ورزش، بسیار محدود است و این محدودیت با افزایش جمعیت و افزایش تقاضا روز به روز بیشتر میشود.

0b2wvqea3sjvcnep1v1lizkztq2c

محققان دانشگاه تگزاس تحت پروژه LCRA در حال تلاش برای حل این مسئله هستند. آنها وسیله ای هوشمند ساخته اند که میتواند روند درمان در بیمارستان را نسبت به روش های قبلی سریعتر کند. این وسیله در طی درمان به قسمت بالای بازو و کمر فرد بیمار متصل میشود و با شناسایی حرکت فرد از طریق دستگاه عصبی، قدرت حرکت آن عضو بدن را افزایش داده و انعطاف پذیری آن را نیز بهبود می بخشد.

نیاز رو به رشد

تعداد افراد سالمند در جهان در حال افزایش است. اداره آمار ایالات متحده پیش بینی میکند که تعداد افراد بالای 65 سال تا سال 2050 دوبرابر خواهد شد. در این تحقیق اشاره شده که افراد در این گروه سنی با خطر افزاینده سکته مغزی رو به رو هستند. از سویی دیگر انتظار میرود تعداد مربیان کار درمانی و ورزش درمانی به ترتیب 27 و 34 درصد افزایش یابد که نسبت به رشد دوبرابری افراد قربانی این رقم بسیار پایین است.

استفاده از ربات ها به مظور توانبخشی

در حالی که برای درمان این بیماری کمک مربیان لازم است اما در برخی موارد که شامل فعالیت های تکراری است میتوان از روبات ها کمک گرفت. ربات ها میتوانند همان فعالیت ها را در زمان کمتر و دقت بالاتر انجام دهند.
برخی محققین در جهان ربات هایی را توسعه داده اند که در روند درمان بسیار مفید هستند. این ربات ها بطور اختصاصی برای پاها و دست های از کار افتاده بیماران طراحی شده اند. بسیاری از کلینیک ها و بیمارستان ها استفاده از این ربات ها را مفید دانسته و در برخی جنبه ها بهتر از شیوه های سنتی می دانند.

0b2wvqea3sjvcbehhag5twdbcbgm

چالشی در درمان های رباتیک

فارغ از بسیاری فواید ربات ها در درمان بیماران باید این را نیز در نظر گرفت که تعداد زیادی از کلینیک ها فاقد چنین تجهیزاتی هستند. اسکلت های پوشیدنی در اغلب موارد به دلیل گران بودن و وزن زیاد نیاز به کنترل و نگهداری ویژه ای دارند بعلاوه اینکه برخی بیماران به دلیل خو گرفتن با مربیان یا راحت نبودن حاضر نباشند از این دستگاه ها استفاده کنند.

چطور رباتها این مشکل را حل میکنند

محققان دانشگاه تگزاس روی توسعه یک اسکلت پوشیدنی تمرکز کرده اند که به بیماران سکته مغزی کمک میکند تا قدرت و حرکت اندام خود را بازیابی کنند. برای دستیابی به این منظور آنها همه قطعات اسکلت پوشیدنی را تحلیل کرده اند حتی قطعات بسیار کوچک. سپس آنها با استفاده از تکنولوژی های جدید و مناسب برای بیماران، دستگاهی را ساخته اند که بیماران بتوانند به کمک آنها بدون هیچ مشکلی زندگی روزمره خود را داشته باشند. این دستگاه طوری ساخته شده است که برای افراد معلول و افرادی عضو از کار افتاده دارند نیز مناسب است. این پروژه قرار است برای اولین بار در بیمارستان حماد در دوحه قطر در سال آینده میلادی بر روی انسان آزمایش شود.

اصلی ترین مشکل در استفاده از این اسکلت های پوشیدنی قیمت بسیار بالای قطعات آن هاست بطوریکه نمیتوان انتظار داشت همه بیماران چنین دستگاهی را در خانه خود داشته باشند. اما از طرفی استفاده از این دستگاه ها روند درمان را کوتاه کرده و رفت و آمد های بیماران را به کلینیک ها کاهش میدهد.

0b2wvqea3sjvczhfwbwfrb3hbvee

اگر این تکنولوژی به نتیجه برسد فرصت های بی شماری را برای بیماران ایجاد می کند بطوریکه بیماران دیگر نیاز به ویلچر نخواهند داشت. این اسکلت های پوشیدنی بیماران را از انزوا و خانه نشینی نجات خواهد داد و آنها خواهند توانست در جامعه فعالیت داشته باشند و بصورت گروهی با افرادی که بیماری مشابه آنها را دارند آشنا شوند که این امر سبب بهبود سریعتر آنها خواهد شد و از لحاظ روانی تاثیر مثبتی بر روحیه بیماران خواهد داشت.

تکنولوژی اسکلت پوشیدنی برای افراد سالم نیز مفید خواهد بود.کارگران کارخانه ها با استفاده از این دستگاه ها میتوانند سریعتر و با صرف انرژی کمتری کار کنند وضمن افزایش نیرو، خطر آسیب دیدگی آنها نیز کاهش میابد. باید دید در آینده این اسکلت های پوشیدنی تا چه حد توسعه میابند. این تکنولوژی هم اکنون در مراحل ابتدایی است.

 

منبع: theconversation