به مدت نیم قرن ماهواره های جاسوسی به دور زمین میچرخند و از سطح زمین عکس برداری میکنند. اولین بار ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی از ماهواره ها به منظور جاسوسی و عکسبرداری استفاده کردند. پس از آن و با پیشرفت عکسبرداری ماهواره ای، این ابزار از حالت جاسوسی و مخفی خارج شد و در دسترس عموم قرار گرفت و باعث شد که بتوان از این عکس ها برای تولید نقشه ها استفاده کرد. امروزه از طریق اینترنت میتوان از همه جای دنیا به این عکس ها دسترسی داشت و تصاویر ماهواره ای مطلوبی را مشاهده کرد.

اما چه میشد اگر ماهواره های عکسبرداری علاوه بر نشان دادن مکان های مختلف از بالا، توانایی تفسیر تصاویر را هم داشته باشند و نوع و کارکرد ساختمان ها را نیز برایمان روشن کنند.

شرکت دیجیتال گلوب در حال کار بر روی نوعی هوش مصنوعی است که از طریق آن میتواند علاوه بر دیدن تصاویر ماهواره ای خود، توانایی تفسیر خودکار آن را نیز داشته باشد. این شرکت اسم پروژه خود را SpaceNet گذاشته است.

در این پروژه شرکت دیجیتال گلوب ابتدا تصاویری از شهر ریودوژنیرو با رزولویشن 50 سانتی متری از سطح زمین گرفت بطوریکه حدود 200,000 عدد از ساختمان های مهم در مساحتی به اندازه 1900 کیلومتر مربع بصورت دستی علامت گذاری شدند تا با استفاده از داده های بدست آمده نرم افزار بتواند به یک الگوریتمی برسد تا بتواند بصورت خودکار اطلاعات را تفسیر کند.

Satellite-Image-Bayan-Obo-Mine

هم اکنون استخراج اطلاعات از عکس ها شامل تحلیل و تحقیق درباره محتوای آنها و یافتن کارکرد ساختمان ها توسط انسان انجام میشود. اگر یک هوش مصنوعی طوری تعلیم ببیند که بتواند عکس های گرفته شده را به سرعت تحلیل کند آنگاه تفسیر نقشه های موجود آسان تر میشود و میتوان به سرعت کوچکترین تغییری که در ساختمان ها و سازه های شهر اتفاق می افتد را متوجه شد.

سازمان های جاسوسی جهان در این زمینه پیش قدم شده اند و دلیل آن نیز آشکار است. همچنین شرکت هایی مثل آمازون هم در حال کار در این زمینه هستند به این دلیل که این نوع شرکت های لجستیکی با داشتن اطلاعات زیاد در مورد ساختمان ها در ارسال کالاهای خود سریعتر و بهتر عمل کنند. همچنین شرکت های جمع آوری زباله و بهداشتی نیز از این طریق میتوانند تجمیع زباله ها یا آلودگی زیست محیطی در یک منطقه را شناسایی کرده و برای رفع آن اقدام فوری انجام دهند.

پروژه SpaceNet هم اکنون در مساحت کوچکی از زمین در حال اجراست و اگر تفسیر تصاویر بوسیله هوش مصنوعی به دقت بالایی برسد آنگاه میتوان از کوچکترین تغییرات روی زمین به سرعت آگاه شد.